herb-png

 UOSTAS.info

KLAIPĖDOS UOSTO IR MIESTO                 INFORMACINIS PORTALAS

    skirtas 760-jam  (1252-2012)                                    Klaipėdos miesto jubiliejui

 

Lighthouse3

Spausdinti

"Meridianas" - Klaipėdos akcentas

. Tema: Navigaciniai ženklai ir uosto pastatai, laivai

Meridianas"Meridianas""Meridianas" – medinis burinis laivas -barkentina Klaipėdoje, prišvartuotas miesto centre, dešiniajame Dangės krante.

Laivas pastatytas 1948 m. Turku laivų statykloje, Suomijoje. Tai vienas iš 49 panašių laivų, kuriuos suomiai kaip kontribuciją po Antro pasaulinio karo pastatė Tarybų Sąjungai. Vienas iš jų ir legendinis Klaipėdos simbolis „Meridianas“. Šiuo metu yra išlikę tik keli. „Meridiano“ -  ilgiausiai išsilaikęs burlaivis iš visų dvylikos, pagamintų Turku.

Meridianas_3Burlaivio schemaVienu iš Klaipėdos akcentų tapęs „Meridianas“ 1948 m. metais buvo pastatytas „Oy Laivateollisuus Ab“ („LaTe“) statykloje Turku mieste. Ši laivų statykla naudojo tuo metu modernią klijuotos medienos technologiją ir pastatė 45 burlaivius. „LaTe“ statyti laivai dėl aukštos statybos kainos buvo vadinami „auksiniais“. Suomija laivų statybos kainą bandė kiek įmanoma padidinti – toks buvo lengviausias kelias palengvinti savo finansinių įsipareigojimų naštą Rusijai.

Barkentina turėjo nelabai galingą 225 AG Danijos gamintojo „Junemungtel“ variklį, kuris buvo reikalingas švartuojantis uostuose ir plaukiant vandenynu štilio metu. Jeigu pūsdavo nestiprus vėjas, nors variklis ir dirbdavo visu pajėgumu, laivas stovėdavo vietoje arba dreifuodavo atgal. Su burėmis 580 t vandens talpos barkentina pasiekdavo apie 12 mazgų greitį. Kadangi „Meridiano“ dugne įmontuota 150 suomiško granito luitų, laivas gerai įveikdavo audras ir vėjo gūsius. Tašytos plokštės ir geros burės garantuodavo stabilumą. Povandeninė laivo dalis buvo apkalta vario lakštais.

meridianas_1948"Meridianas" su Suomijos vėliava, 1948 m. Suomija.Meridianas_juroj"Meridianas" jūrojeMeridianas_1948_2Burlaivis jūroje

„Meridianas“ iš karto buvo perduotas Klaipėdos jūreivystės mokyklai, kursantams atlikinėti plaukiojimo praktiką Baltijos jūroje. Iki 1967 m. „Meridianas“ buvo naudojamas Klaipėdos jūreivystės mokykloje kursantų mokymui. Barkentina turėjo nelabai galingą 225 AG Danijos gamintojo „Junemungtel“ variklį, kuris buvo reikalingas švartuojantis uostuose ir plaukiant vandenynu štilio metu. Jeigu pūsdavo nestiprus vėjas, nors variklis ir dirbdavo visu pajėgumu, laivas stovėdavo vietoje arba dreifuodavo atgal. Su burėmis 580 t vandens talpos barkentina pasiekdavo apie 12 mazgų greitį. Kadangi „Meridiano“ dugne įmontuota 150 suomiško granito luitų, laivas gerai įveikdavo audras ir vėjo gūsius. Tašytos plokštės ir geros burės garantuodavo stabilumą. Povandeninė laivo dalis buvo apkalta vario lakštais.
Meridianas_1952"Meridianas", 1952 m.Meridianas_2Prie krantinėsMeridianas_1970"Meridianas", 1970 m.

1969 m. gegužės mėn. burlaivis prišvartuotas prie vieno iš Danės upės krantų. Nuo 1971 m. pradėjo veikti restoranas.

2001 m. laivą už simbolinį 1 lito mokestį iš vienos Klaipėdos bendrovės nupirko juristas patarėjas Artūras Žičkus. Jis įkūrė Klaipėdos jūrinio miesto simbolio burlaivio "Meridianas" paramos fondą (http://www.meridianas.org), kuriam padovanojo burlaivį ir jį restauravo.

Meredianas2008 metais burlaivis "Meridianas" šventė savo 60 metų jubiliejų.Nors „Meridiano“ likimas ne vieną kartą taip pat buvo pakibęs ant plauko, jis jau du kartus buvo rekonstruotas ir iki šiol yra laikomas viena iš svarbiausių Klaipėdos istorinių vertybių. 2001 m. laivą už simbolinį 1 lito mokestį iš vienos Klaipėdos bendrovės nupirko juristas Artūras Žičkus. Jis įkūrė Klaipėdos jūrinio miesto simbolio burlaivio „Meridianas“ paramos fondą, kuriam padovanojo burlaivį, ir jį remontavo. Yra įkūrtas Klaipėdos jūrinio miesto simbolio burlaivio "Meridianas" paramos fondas burlaivio išsaugojimui  http://www.meridianas.org (ten taip pat rasite informacija, kaip galite paremti šį fonda 2-10 Lt aukomis).

Share

Orai Klaipėdoje

KLAIPĖDA WEATHER

Orų prognozė savaitei >>

facebook-2

Įvykių kalendorius

Rugpjūtis 2022
Pr An Tr Kt Pt Št Sk
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

3-D Klaipėda

Virtuali_Klaipeda_pic

 

Vaizdo kameros Klaipėdoje

saugus_miestas2Klaipėdos miesto vaizdo stebėjimo kameros, galima tiesiogiai stebėti transliuojamą vaizdą.

Kiek klaipėdiečių?

statistika
Pagal 2020 m. duomenys
Klaipėdoje gyvena
149'157 gyventojų
(156'141 - 2015 m.
162 360 - 2011 m.)

Kurios Linijos konteineris?

kurios linijoskurios linijos klausimasLaukiate krovinio, gabenamo jūriniame konteineryje, bet nežinote, kokiai Linijai jis priklauso?  Pagal konteinerio prefiksą suraskite Liniją ir jos agentą, kurio kontaktus galite rasti Linijos tinklapyje arba uosto įmonių kataloge.

Konverteriai

Matavimo vienetų konverteris
units
Valiutos konverteris
currency-trading
 

Pasaulio laiko zonos

Pasaulio laiko juostų žemėlapis
earth_time

Pasaulio šalių šventės

World map

Yra klausimų?

question_man feeder_2
Bill of Lading, Feeder, FCL, ...
FCL document-icon