• P1040207
  • P1040213
  • P1040218
  • P1040221
  • P1040231
  • P1040239
  • P1040925
  • P1040926
  • P1040928
  • P1040933

Pastatų ir gatvių istorijos

Pirklio H.Gerlacho namas (buv. Liepojos g.15)

2009 m. šalia "Vaivos" kino teatro archeologai aptiko vieno įspūdingiausių XIX a. Klaipėdoje buvusio namo pamatus. Šioje vietoje buvo tikėtasi aptikti pirklio Hermano Gerlacho sunykusios rezidencijos pamatus bei vadinamojo Dramblio namo likučius. Iki II-ojo pasaulinio karo šioje vietoje stovėjo pirklio Hermano Gerlacho rezidencija, panaši į dabartinę I.Simonaitytės biblioteką, tik su kolonomis antrame aukšte.

Gerlacho_namas_Liepojos_gatveH.Gerlacho namas Liepojos g.Gerlacho_namas-Vaiva_1968Kinoteatras "Vaiva", 1968 m.

Į dabartinio H.Manto g. 11 sklypo ribas pateko ir dalis buvusios Liepojos g. 15 sklypo. Jame stovėjo vienas puošniausių Klaipėdos XIX a. aštuntojo dešimtmečio statinių, priklausiusių žymiausios Klaipėdos medienos pirklių Gerlach šeimos atstovui slaptajam komercijos tarėjui Heinrich August Gerlach. 

XX a. antrame dešimtmetyje pastatą įsigijo prekeivis miško mediena bei lentpjūvės Joniškėje savininkas Jakob Jawschitz, XX a. ketvirtąjį dešimtmetį - jo sūnus Jankel Jawschitz. Pirmasis aukštas 1923-1938 m. buvo išnuomotas Klaipėdos krašto komendantūrai. Kadangi savininkai buvo žydai, 1939 m. Klaipėdos kraštą užėmus nacistinei Vokietijai pastatas buvo nacionalizuotas, jame įsikūrė karinė valdyba.

Gerlacho_namas_Liepojos_gatve_2Liepojos g. ir H.Gerlacho namasGerlacho_Manto_gatveŠiandien - H.Manto g.

Pastatas savo architektūra atspindėjos stambiųjų Klaipėdos pirklių ir pramonininkų statomų namų architektūrą. Didžiausias dėmesys skirtas pagrindiniam fasadui, jo puošybai naudoti gausūs dekoro elementai. 

1945 m. sausio mėn. vykstant mūšiams dėl Klaipėdos, vakarinė Liepojos gatvės dalis nuo dabartinės S. Daukanto iki Vytauto gatvės nukentėjo labiausiai. Šis pastatas taip pat buvo subombarduotas ir neišliko. Pokariniuose Klaipėdos generaliniuose planuose buvo numatyta dabartinę H.Manto gatvę paversti magistraline, ji praplatinta 7 metrais. Dėl to buvo nugriauti išlikę vakarinės pusės statiniai, pradėtas formuoti naujas užstatymas, neatsižvelgiant į senąją planinę struktūrą.

Gerlacho_namas_dabarŠiandien - vaizdas nekoks...Gerlacho_namas_stiklainiaibet ir siūlomas dar blogesnis

Po II-ojo pasaulinio karo šioje vietoje buvo pastatytas kino teatras "Vaiva", vietoje kurio norėta statyti kelis daugiaaukščius. Projektas sustojo ir manome, tikrai ne vieta tokiems pastatams šioje teritorijoje.

YouTube kanalas

tv-clip-art

... from Klaipeda

Happy Klaipeda

3-D Klaipėda

Virtuali_Klaipeda_pic

 

Vaizdo kameros Klaipėdoje

saugus_miestas2  Vaizdo kameros mieste. Stebėkiti transliuojamą vaizdą realiuoju laiku.

Konverteriai

Matavimo vienetų konverteris

units
 

Valiutos konverteris

currency-trading

Pasaulio laiko zonos

earth_time

Pasaulio šalių šventės

World map

Yra klausimų?

question_man feeder_2
Bill of Lading, Feeder, FCL, ...
FCL document-icon