Pastatų ir gatvių istorijos

Spirito-alaus gamyklos pastatų kompleksas (H.Manto g.38)

Vienintelis Klaipėdoje išlikęs alaus daryklos kompleksas yra įrašytas į valstybės saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą. Jį sudaro buvęs gyvenamasis bei administracinis pastatas Herkaus Manto g. 38, raudonų plytų alaus darykla Šaulių g. 25, spirito varykla kieme, fachverkinis statinys, greičiausiai buvęs sandėlis, kitos pagalbinės patalpos. Kompleksas pastatytas XIX a. pab. - XX a. pr.

Spirito-alaus gamyklos pastatų kompleksą sudaro:
1.spirito varykla - G231K1, H. Manto g. 38
2.alaus darykla - G231K2, Šaulių g. 25
3.administracinis pastatas - G231K3, H. Manto g. 38.

Alaus_gamykla_adm_pastatasAlaus-spirito gamyklos administracinės patalposAlaus_spirito_gamykla_G231K3Administracinis pastatas ... šiandien kavinė
Sklypas, kuriame yra komplekso pastatai, vienu galu remiasi į Herkaus Manto, kitu - į Šaulių gatvę. Jau XIX a. pirmoje pusėje čia veikė karčema, kur greičiausiai vietoje buvo gaminamas alus. Prie Herkaus Manto gatvės stovėjo mūrinis gyvenamasis namas, vėliau jis buvo pailgintas - pastatytas priestatas.

1890 metais privati karčema virto alkoholio darykla. Buvo pastatyta alaus darykla - raudonų plytų pastatas Šaulių gatvėje. Darykla turėjo "Bohemijos" pavadinimą. Ji taip buvo vadinama todėl, kad greičiausiai gamino bohemiškąjį salyklą ir alų. Bohemiškasis šviesusis alus Vokietijoje kadaise buvo itin populiarus. 1920 metais įmonė kieme pastatė spirito varyklą ir ėmė virti degtinę bei likerį. Name palei Herkaus Manto gatvę veikė gėrimų parduotuvė.

Po Pirmojo pasaulinio karo Klaipėdoje veikė tik dvi alaus daryklos, viena iš jų - Šaulių gatvėje. Pailgo plano, dviejų aukštų, mūrinis, puošnus administracinis pastatas prie Herkaus Manto g. (du namai sujungti į vieną) rekonstruotas 1921 m. Fasaduose atsispindi vėlyvojo jugendo, ekspresionizmo bei konstruktyvizmo stiliai.

Spirito varyklos pastatas – dviejų aukštų, lėkštu stogu, raudonų plytų mūro, yra komplekso kieme. Statytas 1921 m. Čekoslovakijos ir Vokietijos "Spyrtaus Akcijų Bendrove". Alaus daryklos pastatas (Šaulių g. Nr.25) susideda iš dviejų skirtingų keturių ir dviejų aukštų tūrių, tarp jų – įvažiavimas į kiemą, uždarytas metaliniais vartais. Pastatas raudonų plytų mūro, puoštas vertikaliomis mentėmis, horizontaliais karnizais, ritmiškai išdėstytais segmentiniais langais ir kitomis detalėmis, būdingomis „medžiagų stiliui“ (Materialstil).

Po Antrojo pasaulinio karo iš daryklos vieni įrengimai buvo išvežti kitur, kiti jau buvo dingę per karą. Nuo 1945 metų daryklos statinius buvo pradėta naudoti salyklo gamybai. Nuo 1945 m. statiniai naudoti vien salyklui gaminti, vėliau – sandėliavimui. Alaus daryklos patalpose sovietmečiu grūdai buvo daiginami, džiovinami ir vežami į dabartinę "Švyturio" gamyklą, o kai ši prasiplėtė, raudonų plytų daryklos pastatas buvo pradėtas naudoti kaip tabako sandėlis. Kituose komplekso pastatuose po karo buvo laikomi salykliniai grūdai, "Ryto" spaustuvė laikė popieriaus atsargas.

Gyvenamajame name kurį laiką veikė alaus daryklos kontora, prokuratūra, viešbutis, sovietmečiu - gėrimų, kojinių parduotuvės. Dabar pastate Herkaus Manto gatvėje veikia Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba, parduotuvė, kavinė.

Alaus_spirito_gamykla_G231K1_2Spirito-alaus gamyklaAlaus_spirito_gamykla_G231K1Gamyklos pastatų kompleksas

YouTube kanalas

tv-clip-art

... from Klaipeda

Happy Klaipeda

3-D Klaipėda

Virtuali_Klaipeda_pic

 

Vaizdo kameros Klaipėdoje

saugus_miestas2  Vaizdo kameros mieste. Stebėkiti transliuojamą vaizdą realiuoju laiku.

Konverteriai

Matavimo vienetų konverteris

units
 

Valiutos konverteris

currency-trading

Pasaulio laiko zonos

earth_time

Pasaulio šalių šventės

World map

Yra klausimų?

question_man feeder_2
Bill of Lading, Feeder, FCL, ...
FCL document-icon