herb-png

 UOSTAS.info

KLAIPĖDOS UOSTO IR MIESTO                 INFORMACINIS PORTALAS

    skirtas 760-jam  (1252-2012)                                    Klaipėdos miesto jubiliejui

 

Lighthouse3

Pastatų ir gatvių istorijos

Spausdinti

Friedricho pasažas (Tiltų g. 26A)

. Tema: Tiltų gatvė (buv. Friedricho Vilhelmo)

Friedricho pasazas Laukinis vyrasFriedricho miesto vėliavo detalėIstorinė Klaipėdos senamiesčio vieta, kur šiuo metu įsikūręs Friedricho pasažas, XVI-XVII a. buvo apgyvendinta kareivių ir žvejų bei priklausė Odų gatvės priemiesčiui. XVII a. pabaigoje priemiestis išsiplėtė ir buvo pavadintas Friedricho miestu, kuris 1722 m. buvo sujungtas su senamiesčiu. 1707 m. Friedricho miestui suteiktas herbas ir vėliava. Vienoje jos pusėje buvo ąžuolo lapais vainikuotas laukinis vyras, dešine ranka atsirėmęs į inkarą, kitoje pusėje - po karūna susipynę inicialai FR (Friedrich Rex - Friedrichas karalius).

Friedricho pasažas - tesiaisi nuo Tiltų iki Šaltkalvių gatvės. Tai buvo labai svarbi arterija, kai vežimai iš uostų, pavyzdžiui, su brangiais metalais, dardėdavo ilsinti arklių, o vežėjai - pailsėti patys. Vežimus su brangiais kroviniais patikimai užrakindavo pastate, arklius nuvesdavo į arklidę, o patys miegoti eidavo į nedidelius karčemos nakvynės namus.

Po Septynerių metų karo (1757-1763 m.), kuomet padidėjo prekybos mastai, pradėjo vystytis medienos pramonė, Klaipėdoje pradėjo kurtis amatininkai ir pirkliai iš įvairių Prūsijos bei Livonijos miestų.  Friedricho mieste gyveno amatininkai ir pirkliai, ši teritorija buvo laikina stotelė poilsiui prieš ilgą kelionę iš uosto krovinius arklių tempiamais vežimais gabenantiems vežėjams.

XIX a. šioje teritorijoje šeimininkavo prekybininkai, čia veikė įvairios prekybinės firmos., veikė F.H. Leperto prekybos namai. Jo firma, įsteigta 1887 m., prekiavo įvairiomis prekėmis, pradedant sėklomis, baigiant statybinėmis medžiagomis bei vaistinių įrengimais.

Friedricho pasazas Turgaus haleje 1942Friedricho turgaus halėje, 1942 m.Friedricho pasazas 1Friedricho pasažas šiandien

XX a. pirmojoje pusėje ir pokario metais čia įsikūrė sandėlis su įvairių ūkio apyvokos reikmenų prekybos tašku. Greta visokių sandėlių, buities, žemės ūkio prekių parduotuvių įsikurdavo ir knygų pardavėjai.

Apie 1980 m. pasažo rekonstrukcijos sumanymus palaimino šviesaus atminimo Prekybos valdybos viršininkas Arkadijus Lichtinšainas. Architektai pas jį atėjo su sugriuvusio pasažo nuotraukomis ir pradėjo įrodinėti, kokia tai yra architektūrinė vertybė. Taip buvo palaiminta pirmoji pasažo rekonstrukcija.

Friedricho pasazas 3Pasažas iki restauracijosFriedricho pasazas 2Friedricho pasažas šiandien
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, istorinė Friedricho pasažo praeitis prikelta naujam gyvenimui. Iškeldinus ten veikusių įvairių įstaigų biurus, pastatai buvo rekonstruoti, išlaikant jų istorinį paveldą bei autentiškumą. Tokiu būdu privataus verslo iniciatyvomis Friedricho pasažas tapo modernia poilsio, laisvalaikio ir pramogų vieta.

Share

Orai Klaipėdoje

KLAIPĖDA WEATHER

Orų prognozė savaitei >>

facebook-2

Įvykių kalendorius

Kovas 2023
Pr An Tr Kt Pt Št Sk
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Artimiausi įvykiai

Įvykiai nenurodyti

3-D Klaipėda

Virtuali_Klaipeda_pic

 

Vaizdo kameros Klaipėdoje

saugus_miestas2Klaipėdos miesto vaizdo stebėjimo kameros, galima tiesiogiai stebėti transliuojamą vaizdą.

Kiek klaipėdiečių?

statistika
Pagal 2020 m. duomenys
Klaipėdoje gyvena
149'157 gyventojų
(156'141 - 2015 m.
162 360 - 2011 m.)

Lankytojai

Kurios Linijos konteineris?

kurios linijoskurios linijos klausimasLaukiate krovinio, gabenamo jūriniame konteineryje, bet nežinote, kokiai Linijai jis priklauso?  Pagal konteinerio prefiksą suraskite Liniją ir jos agentą, kurio kontaktus galite rasti Linijos tinklapyje arba uosto įmonių kataloge.

Konverteriai

Matavimo vienetų konverteris
units
Valiutos konverteris
currency-trading
 

Pasaulio laiko zonos

Pasaulio laiko juostų žemėlapis
earth_time

Pasaulio šalių šventės

World map

Yra klausimų?

question_man feeder_2
Bill of Lading, Feeder, FCL, ...
FCL document-icon