Tatoris Jonas: istorijos tyrinėtojas ir menininkas

Tatoris_JonasJonas Tatoris

Jonas Tatoris (1925 m. birželio 17 d. Medeikiuose, Biržų raj. – 2004 m. kovo 6 d.) – Lietuvos menotyrininkas, architektūros istorikas.

Jonas Tatoris – unikalaus likimo žmogus. Jis gimė 1925 m. birželio 17 d. Medeikių kaime, Biržų rajone. 1943 m. baigė Biržų gimnaziją, vėliau – kūno kultūros mokytojų kursus Kaune. 1945 m. įstojo į Vilniaus dailės instituto Architektūros fakultetą. Už dalyvavimą antisovietinio pogrindžio veikloje 1946 m. J.Tatoris buvo nuteistas ilgiems lagerio bei tremties metams Komijos ir Kazachijos lageriuose.

Grįžęs į Lietuvą dirbo mokytoju, statybininku, skulptorium. Nuo 1958 m. apsigyveno Klaipėdoje, kur dirbo iki mirties. 1971 m. Vilniaus dailės institute baigė menotyrininko specialybės studijas. Jis įkūrė ir vadovavo Paveikslų galerijai, dirbo istoriku menotyrininku Paminklų restauravimo projektavimo instituto Klaipėdos skyriuje, dėstė Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos vizualinio dizaino katedroje. Atgavus nepriklausomybę, buvo išrinktas pirmosios kadencijos Klaipėdos miesto tarybos deputatu.

J. Tatoris daug nuveikė uostamiesčio architektūros paveldo bei istorijos tyrinėjimuose, sukaupė vertingą istorinės medžiagos archyvą. Parašė unikalią monografiją „Senoji Klaipėda: urbanistinė raida ir architektūra iki 1939 metų“ (1994), paskelbė mokslinių istorinių straipsnių, buvo vienas iš „Mažosios Lietuvos enciklopedijos“ autorių. Už mokslinę ir pedagoginė veiklą J. Tatoriui suteikti humanitarinių mokslų daktaro, docento vardai.

Kaip teoretikas J.Tatoris žinojo, ką daro ir kaip daro. Jis į viską „žiūrėjo iš atstumo”. Buvo labai reiklus ne tik kitiems, bet ir pats sau. Tai buvo išskirtinė asmenybė, ir šiandien mus tebemokanti išminties, tolerancijos, tiesos. Išmintingas, ramus, teisus ir teisingas žmogus, labai gabus žmogus. Produktyvus mokslininkas ir profesionalus menininkas – akvarelininkas.

Nuo 1976 m. jis buvo Lietuvos dailininkų sąjungos narys, surengė keletą personalinių akvarelės parodų. 2003 m. savo didžiulį mokslinį archyvą, biblioteką, tapybos darbus perdavė Mažosios Lietuvos istorijos muziejui. Už mokslinę veiklą tyrinėjant Klaipėdos architektūrinį bei istorinį paveldą 2002 m. J. Tatoriui suteiktas Klaipėdos miesto garbės piliečio vardas. Jonas Tatoris yra palaidotas Lėbartų kapinėse.

YouTube kanalas

tv-clip-art

... from Klaipeda

Happy Klaipeda

3-D Klaipėda

Virtuali_Klaipeda_pic

 

Vaizdo kameros Klaipėdoje

saugus_miestas2  Vaizdo kameros mieste. Stebėkiti transliuojamą vaizdą realiuoju laiku.

Konverteriai

Matavimo vienetų konverteris

units
 

Valiutos konverteris

currency-trading

Pasaulio laiko zonos

earth_time

Pasaulio šalių šventės

World map

Yra klausimų?

question_man feeder_2
Bill of Lading, Feeder, FCL, ...
FCL document-icon